Themes - Blocksy - en to ar translation catalogue (749 entries)

note: Theme Name of the theme
en: Blocksy
ar: بلوكسي

en: Row Padding
ar: حاشية الصف

en: Blocksy - Pricing Plan
ar: بلوكسي - خطط الأسعار

en: Panel Offset
ar: إزاحة اللوحة

en: Separator Icon
ar: أيقونة الفاصل

en: Search modal
ar: نافذة البحث

en: Form Fields
ar: حقول النموذج

en: Copied!
ar: تم النسخ!

en: Share on %s
ar: مشاركة على %s

en: Failed to Copy
ar: فشل في نسخ

en: Tooltip
ar: تلميح

en: Left Column
ar: العمود اليسار

en: Right Column
ar: العمود اليمين

en: Heading Tag
ar: وسم الترويسة

en: Spacing
ar: التباعد

en: Auto Hide
ar: إخفاء تلقائي

en:  and
ar:  و

en: Link To Post
ar: ربط بالمقال

en: Hurry Up!
ar: أسرع!

en: Archive Label
ar: ملصق الأرشيف

en: Dynamic Data
ar: البيانات الديناميكية

note: translators: 1: the search query
en: Search Results for %1$s
ar: نتائج البحث عن: %1$s

en: Items
ar: العناصر

en: PayPal
ar: باي بال

en: Phone:
ar: الهاتف:

en: Summary
ar: الملخص

en: Mobile:
ar: الهاتف:

en: About Me
ar: نبذة عني

en: Archives
ar: الأرشيفات

en: About me
ar: نبذة عني

en: Address:
ar: العنوان:

en: Button Type
ar: نوع الزر

en: Create Popup
ar: إنشاء نافذة منبثقة

en: Contact Info
ar: معلومات الاتصال

en: Buttons Type
ar: نوع الأزرار

en: Newsletter
ar: الرسائل الإخبارية

en: Heading Color
ar: لون العنوان

en: Advertisement
ar: الإعلان

en: Results Count
ar: عدد النتائج

en: Product Image
ar: صورة المنتج

en: SALE
ar: تخفيض

en: Select Category
ar: تحديد تصنيف

en: Offset
ar: إزاحة

en: WooCommerce Categories
ar: تصنيفات ووكوميرس

en: Rows Gap
ar: الفجوة بين الصفوف

en: Discover
ar: اكتشف

en: SOLD OUT
ar: انتهى البضاع

en: Singulars
ar: المفرد

en: Figcaption
ar: تسمية الشكل

en: Columns Gap
ar: فجوة الأعمدة

en: Badge Label
ar: تسمية الشارة

note: translators: text for no reviews
en: No Comments
ar: لا توجد تعليقات

en: X (Twitter)
ar: X (تويتر)

note: translators: 1: span opening 2: span closing 3: the number of results
en: %1$sSearch Results for%2$s %3$s
ar: %1$s نتائج البحث عن %2$s %3$s

en: Quote
ar: اقتباس

en: Pullquote
ar: اقتباس معروض

en: Live Results
ar: النتائج المباشرة

en: Search for...
ar: البحث عن ...

en: Inside
ar: بالداخل

en: Outside
ar: خارج

en: Icon Source
ar: مصدر الأيقونة

en: No results
ar: لا توجد نتائج

en: Rating Font
ar: خط التقييم

en: Course Single
ar: دورة منفردة

en: Course Archive
ar: أرشيف الدورات

en: Related Posts Featured Image
ar: الصورة البارزة للمقالات ذات الصلة

en: Single Post/Page Featured Image
ar: الصورة البارزة للمقالة/الصفحة المنفردة

[ctx: breadcrumb]
en: Home
ar: الرئيسية

en: Copyright &copy; {current_year} - WordPress Theme by {theme_author}
ar: حقوق النشر &copy; لعام {current_year} محفوظة لموقع {site_title} - قالب بواسطة {theme_author}

en: Badge Shape
ar: شكل الشارة

en: Shopping cart
ar: عربة التسوق

en: System Default
ar: النظام الافتراضي

en: CSS Class
ar: فئة CSS

en: Single
ar: فردي

en: SALE!
ar: تخفيض!

en: OUT OF STOCK
ar: انتهى المخزون

en: Click
ar: أنقر

en: Dropdown Font
ar: خط القائمة المنسدلة

en: Entire Item
ar: العنصر بأكمله

en: Logged Out
ar: تسجيل الخروج

en: Logged In
ar: تم تسجيل الدخول

en: Padding
ar: الهوامش الداخلية

en: Link/URL
ar: رابط /URL

en: Open Link
ar: افتح الرابط

en: Recent
ar: الأخيرة

en: Random
ar: عشوائي

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: Most Commented
ar: الأكثر تعليقا

en: Full Post
ar: المقالة الكاملة

en: Widget Area 1
ar: منطقة ودجت 1

en: Widget Area 2
ar: منطقة ودجت 2

en: Widget Area 3
ar: منطقة ودجت 3

en: Widget Area 4
ar: منطقة ودجت 4

en: Widget Area 5
ar: منطقة ودجت 5

en: Widget Area 6
ar: منطقة ودجت 6

en: Taxonomy
ar: الفئة

en: Links Decoration
ar: زخرفة النص

en: Link
ar: الرابط

en: Max Width
ar: العرض الأقصى

en: Last Widgets
ar: الودجات الأخيرة

en: Price Font
ar: خط السعر

en: Log out
ar: تسجيل الخروج؟

en: Image size used for the main image on single product pages.
ar: الحجم المستخدم لصورة المنتج الرئيسية في صفحات المنتج المنفردة.

en: Hidden
ar: إخفاء

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: User Avatar
ar: صورة رمزية للمستخدم

en: Account Page
ar: صفحة الحساب

en: Messages
ar: الرسائل

en: No page set
ar: لم يتم تعيين صفحة

en: Privacy policy
ar: سياسة الخصوصية

en: Terms And Conditions Page
ar: صفحة الشروط والأحكام

en: Zoom Out
ar: تصغير

en: Zoom In
ar: تكبير

en: Optional
ar: اختياري

en: Required
ar: مطلوب

en: Coupon Form
ar: نموذج القسيمة

en: Phone Field
ar: حقل الهاتف

en: Search button
ar: زر البحث

en: Line
ar: السطر

en: Color %s
ar: اللون %s

en: Columns
ar: أعمدة

en: Columns Divider
ar: فاصل الأعمدة

en: Items Direction
ar: إتجاه العناصر

en: Search Icon Color
ar: لون أيقونة البحث

en: Search Button Color
ar: لون زر بحث

en: Related Products Visibility
ar: إظهار المنتجات ذات الصلة

en: Upsell Products Visibility
ar: إظهار المنتجات الأخرى المراد بيعها

en: Active Tab Colors
ar: ألوان التبويبات المفعلة

en: Base Text
ar: النص الأساسي

en: Links
ar: روابط

en: Text Selection
ar: تحديد النص

en: Borders
ar: الحدود

note: translators: %s entity of font color
en: %s Font Color
ar: %s لون الخط

note: translators: %s entity of font
en: %s Font
ar: %s الخط

en: Manage Options
ar: إدارة الخيارات

en: Meta Button Font
ar: خط زر ميتا

en: Style
ar: التنسيق

en: Reset Options
ar: إعادة تعيين الخيارات

en: Widgets Spacing
ar: تباعد الودجات

en: Container Spacing
ar: تباعد الحاوية

en: Sidebar Visibility
ar: إمكانية رؤية الشريط الجانبي

en: All Headings (H1 - H6)
ar: جميع العناوين (H6 - H1)

en: Cart Total Font Color
ar: لون خط مجموع السلّة

en: Cart Total Font
ar: خطّ مجموع السلّة

en: Label Font Color
ar: لون خط العلامة

en: Label Font
ar: خطّ العلامة

en: Label Position
ar: موضع العلامة

en: Breadcrumbs Source
ar: مصدر قائمة التنقّل

en: Live Results Images
ar: الصور في نتائج البحث الفوريّة

en: Placeholder Text
ar: النصّ الافتراضيّ

en: Page %s
ar: الصفحة %s

en: Zoom Effect
ar: تأثير التكبير

en: Columns Spacing
ar: التباعد بين الأعمدة

en: Product Gallery
ar: معرض صور المنتج

en: Disable %s %s
ar: تعطيل %s %s

en: Type 6
ar: النوع 6

en: Lightbox
ar: نافذة منبثقة (Lightbox)

en: Container Padding
ar: المسافات الفاصلة الداخليّة للحاوية

en: Active Tab Border
ar: حدود التبويب الفعّال

en: Product Tabs
ar: تبويبات المنتجات

en: Products Font Color
ar: لون خطّ المنتجات

en: Panel Heading Font Color
ar: لون خطّ ترويسة اللوحة

en: Subtotal Font Color
ar: لون خطّ المجموع الجزئيّ

en: Panel Backdrop
ar: خلفيّة اللوحة

en: View Cart Button
ar: عرض زرّ السلّة

en: Add To Cart Button
ar: زر الإضافة إلى السلّة

en: Quantity Arrows Color
ar: لون أسهم التحكّم بالكميّة

en: Quantity Main Color
ar: لون الكميّة الأساسيّ

en: Card Divider
ar: الفاصل بين البطاقات

en: Product Page
ar: صفحة المنتج

en: Archive Page
ar: صفحة الأرشيف

en: Automatically open the cart drawer after a product is added to cart.
ar: أظهر شريط السلّة تلقائيّاً بعد إضافة المنتجات.

en: Open Cart Automatically On
ar: أظهر السلّة تلقائيّاً عند

en: Left to Right
ar: اليسار لليمين

en: Center to Sides
ar: من الوسط للحواف

en: Indicator Effect
ar: تأثير المؤشّر

en: Element Visibility
ar: ظهور العناصر

en: Product Title
ar: عنوان المنتج

en: Out of Stock Badge
ar: علامة النفاد من المخزون

en: Arrows Visibility
ar: ظهور الأسهم

en: Numbers Visibility
ar: ظهور الأرقام

en: Container Bottom Spacing
ar: المسافة الفاصلة السفلية للحاوية

en: Course Structure
ar: هيكل المساق

en: Tag
ar: وسم

en: Category
ar: تصنيف

en: Label Visibility
ar: ظهور العلامة

en: Before Footer
ar: قبل التذييل

en: After Footer
ar: بعد التذييل

en: After Content
ar: بعد المحتوى

en: Bottom Content
ar: أسفل المحتوى

en: Top Content
ar: أعلى المحتوى

en: Before Content
ar: قبل المحتوى

en: Content
ar: المحتوى

en: After Header
ar: بعد الترويسة

en: Before Header
ar: قبل الترويسة

en: Quantity Color
ar: لون الكمية

en: Button Width
ar: عرض الزر

en: Add to Cart
ar: أضف إلى السلة

en: Panel Shadow
ar: ظلّ اللوحة

en: Panel Background
ar: خلفيّة اللوحة

en: Panel Width
ar: عرض اللوحة

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: Cart Drawer Type
ar: نوع مربع سلّة المشتريات

en: Cart Drawer
ar: مربع سلّة المشتريات

en: Side Offset
ar: التباعد الجانبي

en: Full Size
ar: الحجم الكامل

en: Sticky State Shrink
ar: التقلّص في حال التثبيت

en: Website Frame
ar: إطار الموقع

en: Phone
ar: الهاتف

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: Manage your menu items in the %sMenus screen%s.
ar: إدارة عناصر القائمة في %sشاشة القوائم%s

en: The font used if the chosen font isn't available.
ar: الخط المستخدم في حال لم يكن الخط المختار متاحاً

en: Fallback Font Family
ar: عائلة الخطّ الاحتياطيّ

en: Disable Page %s
ar: تعطيل الصفحة %s

en: Image Visibility
ar: ظهور الصورة

en: Dropdown Border Radius
ar: انحناء حدود القائمة المنسدلة

en: Dropdown Shadow
ar: ظل القائمة المنسدلة

en: Items Background Color
ar: خلفية العناصر

en: Boxed Color
ar: لون الصندوق

en: Solid Color
ar: لون كامل

en: Items Hover Effect
ar: تأثير التأشير على العناصر

en: Content Area Border Radius
ar: انحناء حدود منطقة المحتوى

en: Content Area Padding
ar: المسافة الداخليّة لمنطقة المحتوى

en: Website Input Field
ar: حقل إدخال للموقع

en: Bottom Border Width
ar: عرض الإطار السفلي

en: Top Border Width
ar: عرض الإطار العلوي

en: Row Max Height
ar: ارتفاع السطر الأقصى

en: Sticky State Row Shrink
ar: التقلّص في حال التثبيت

en: Row Min Height
ar: ارتفاع السطر الأقل

en: Full Width
ar: عرض كامل

en: Main Row
ar: السطر الرئيسيّ

en: Logo Image Position
ar: موضع صورة الشعار

en: Site Title Visibility
ar: ظهور عنوان الموقع

en: Logo Height
ar: ارتفاع الشعار

en: Sticky State Logo
ar: الشعار في حال التثبيت

en: Transparent State Logo
ar: الشعار في حال الشفافية

en: Sticky State
ar: مثبّت

en: Transparent State
ar: شفّاف

en: Default State
ar: افتراضيّ

en: Choose for which devices you want to enable the parallax effect.
ar: اختر الإجهزة التي سيتم تفعل تأثير الحركة عليها.

en: Featured
ar: مميزة

en: Disable Footer
ar: تعطيل التذييل

en: Disable Header
ar: تعطيل الترويسة

en: Share your love
ar: شارك

en: Sale Badge Value
ar: نص شارة التخفيضات

en: Product Archives
ar: أرشيف المنتجات

en: Swap Images
ar: تبديل الصور

en: Notice Background Color
ar: لون خلفية الإشعار

en: Notice Font Color
ar: لون خط الإشعار

en: Notice Position
ar: مكان الإشعار

en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
ar: باني الصفحات المعتمد على السحب والإفلات الأكثر تطوّراًَ على الإطلاق. اصنع مواقع احترافيّة بتفاصيل دقيقة وسرعة خارقة. يعمل مع أيّ قالب، لأيّ صفحة، بأيّ تصميم.

en: Drag & Drop online form builder that helps you create beautiful contact forms with just a few clicks.
ar: باني استمارات يعتمد على السحب والافلات، يساعدك على إنشاء استمارات تواصل جميلة بنقرات قليلة.

en: Capture, organize and engage web visitors with free forms, live chat, CRM (contact management), email marketing, and analytics.
ar: تفاعل، نظّم، وتواصل مع زوّارك مع استمارات مختلفة، محادثات مباشرة، أدوات إدارة لجهات التواصل، التسويق عبر البريد الإلكتروني، والإحصائيّات.

en: A Library of Page Builder Gutenberg Blocks which will reimagine the way you use the WordPress Block Editor.
ar: مكتبة من مكوّنات Gutenberg ستغيّر الطريقة التي تستخدم فيها محرر المكوّنات في ووردبريس.

en: Icon
ar: الأيقونة

en: Home Page Text
ar: نص الصفحة الرئيسية

en: Socials
ar: المحتوى الاجتماعي

en: Only Bottom
ar: فقط في الأسفل

en: Only Top
ar: فقط في الأعلى

en: Update cart
ar: تحديث سلة المشتريات

en: Taxonomies
ar: الفئات

en: Available on backorder
ar: متاح للحجز (طلب مسبق)

en: Price
ar: السعر

en: Product
ar: المنتج

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: You can customize the global spacing value in General ➝ Layout ➝ %sContent Area Spacing%s.
ar: يمكنك تخصيص المساحة الفاصلة في عموم الموقع في: عام ⭠ التخطيط ⭠ %sالمسافات الفاصلة لمنطقة الحاوية%s

en: Top & Bottom
ar: أعلى وأسفل

en: You can customize the spacing value in general settings panel.
ar: يمكنك تخصيص المساحة الفاصلة في قسم الإعدادات العامّة.

en: Content Area Vertical Spacing
ar: المسافة الفاصلة العمودية لمنطقة المحتوى

en: Home Item
ar: عنصر الرئيسيّة

en: Container Background Image
ar: صورة خلفية الحاوية

en: Remove product
ar: إزالة المنتج

en: Coupon:
ar: القسيمة:

en: Coupon code
ar: رمز القسيمة

en: Apply coupon
ar: استخدام القسيمة

en: %s Elements
ar: %s عناصر

en: Full
ar: كامل

en: Medium Large
ar: متوسط كبير

en: Module Title Font Color
ar: لون خطّ عنوان الوحدة

en: Location
ar: المكان

en: Module Title Tag
ar: وسم عنوان الوحدة

en: Module Title
ar: عنوان الوحدة

en: Shop Settings
ar: إعدادات المتجر

en: %s Title
ar: عنوان %s

en: Columns & Rows
ar: الأعمدة والأسطر

en: none
ar: لا يوجد

en: Icons
ar: أيقونات

en: Labels
ar: علامات

en: In
ar: في

en: Author Avatar
ar: صورة الكاتب

en: Date format %sinstructions%s.
ar: بنية التاريخ %sالتعليمات%s.

en: Learn more about palettes and colors %shere%s.
ar: اقرأ أكثر عن مجموعات الألوان %sهنا%s.

en: Items Style
ar: تنسيق العناصر

en: Single %s
ar: %s مفرد

note: translators: %s: Author's display name.
en: Posts by %s
ar: مقالات بواسطة %s

en: Searching for:
ar: البحث عن:

en: 404 Not found
ar: خطأ 404 لم يتم العثور على الصفحة

en: Blog
ar: المدونة

en: Social Channels
ar: قنوات التواصل الاجتماعيّ

en: Author Meta
ar: تفاصيل الكاتب

en: Name & Avatar
ar: الاسم والصورة الشخصية

en: Top Spacing
ar: المسافة الفاصلة من الأعلى

en: Subtitle
ar: العنوان الفرعيّ

en: Bio
ar: النبذة

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: Please note, by default this option is inherited from Colors ➝ %sSite Background%s.
ar: يرجى الانتباه لكون هذا الخيار يضبط تلقائياً بحسب إعداد %sخلفية الموقع%s الموجود ضمن إعدادات الألوان.

en: Breadcrumbs Font
ar: نوع خط قائمة التنقل

en: Breadcrumbs Font Color
ar: لون خط مسار التنقل

en: No title
ar: بلا عنوان

en: Image Size
ar: حجم الصورة

en: Image height will be automatically calculated based on the image ratio.
ar: سيتم حساب ارتفاع الصورة تلقائياً بناء على نسبة أبعاد الصورة

en: Thumbnail
ar: الصورة المصغرة

en: Icon Margin
ar: هامش الأيقونة

en: Account
ar: الحساب

en: WooCommerce Sidebar
ar: الشريط الجانبي لصفحات WooCommerce

en: Trigger Border Color
ar: لون حدود الزر

en: Label Text
ar: نص العلامة

en: Related & Upsells
ar: المشابهة والبيع بسعر أعلى

en: Inactive
ar: غير فعال

en: Button Text Color
ar: لون نص الزر

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Separate or unify the related posts module from or with the entry content area.
ar: صل أو افصل وحدة المنشورات المشابهة عن مساحة المحتوى الرئيسية

en: Spacious
ar: متباعد

en: Comfortable
ar: مريح

en: Compact
ar: متقارب

en: Content Spacing
ar: تباعد المحتوى

en: Contained
ar: محصور

en: Separated
ar: متباعد

en: Separate or unify the comments module from or with the entry content area.
ar: صل أو افصل وحدة التعليقات عن مساحة المحتوى الرئيسية

en: Module Placement
ar: مكان الوحدة

en: Link Hover
ar: التأشير على الروابط

en: Link Initial
ar: وضع الرابط الأصليّ

en: Facebook Group
ar: مجموعة فيسبوك

en: Joined Date
ar: تاريخ الانضمام

en: Main Sidebar
ar: الشريط الجانبي الرئيسي

en: Edit
ar: تحرير

en: Options will appear here only if you will set Custom in Page Title option.
ar: ستظهر الخيارات هنا فقط عند اختيار "مخصص" في خيارات "عنوان الصفحة".

en: By default these options are inherited from Customizer options.
ar: الحالة الافتراضية لهذه الخيارات مأخوذة من الإعدادات العامة المضبوطة في صفحة "تخصيص" القالب.

en: Container Max Width
ar: العرض الأقصى للقسم

en: Container Structure
ar: بنية القسم

en: Narrow
ar: ضيق

en: Normal
ar: عادي

en: Enable reveal effect on
ar: تفعيل تأثيرات الظهور على

en: Shape Fill Type
ar: نوع تعبئة الشكل

en: Icons Shape Type
ar: نوع شكل الأيقونات

en: Horizontal Alignment
ar: المحاذاة العمودية

en: Vertical Alignment
ar: المحاذاة الأفقية

en: Full Width Section
ar: قسم بالعرض الكامل

en: Widget Title Tag
ar: وسم عنوان الويدجيت

en: Disable Related Posts
ar: إيقاف تفعيل قسم المقالات المشابهة

en: Disable Posts Navigation
ar: إيقاف تفعيل قسم المنشور السابق والتالي

en: Disable Author Box
ar: إيقاف تفعيل قسم الكاتب

en: Disable Share Box
ar: إيقاف تفعيل قسم المشاركة

en: Disable Post Tags
ar: إيقاف تفعيل قسم وسوم المقال

en: Disable Featured Image
ar: إيقاف تفعيل قسم الصورة البارزة

en: Widgets Font Color
ar: لون خط الويدجيت

en: Widgets Font
ar: خط الويدجيت

en: Author avatar
ar: صورة الكاتب

en: Elements
ar: العناصر

en: You can insert some arbitrary HTML code tags: {current_year}, {site_title} and {theme_author}
ar: يمكنك استخدام وسوم HTML افتراضية مثل: {current_year} للعام الحالي، {site_title} لعنوان الموقع، {theme_author} لعرض اسم مصمم القالب.

en: Copyright
ar: حقوق النشر

en: Please note, you can also change the background color for each row individually.
ar: يرجى الانتباه لإمكانيّة ضبط لون الخلفية بشكل منفصل لكل سطر.

en: Enables a nice reveal effect as you scroll down.
ar: يفعّل هذا الخيار تأثير انتقال جميل لكشف العناصر أثناء عرض الصفحة.

en: Row Bottom Divider
ar: فاصل السطر السفليّ

en: Row Top Divider
ar: فاصل السطر العلويّ

en: Row Background
ar: خلفية السطر

en: Row Visibility
ar: ظهور السطر

en: Row Vertical Spacing
ar: المسافة الفاصلة العمودية للسطر

en: Two Columns
ar: عمودين

en: Stacked
ar: مرتصفة

en: Columns Layout
ar: تنسيق الأعمدة

en: Frame Color
ar: لون الإطار

en: Frame Size
ar: حجم الإطار

en: This option will apply only to those elements that have a wide alignment option.
ar: سيطبّق هذا الخيار على العناصر التي تمتلك خيار تنسيق عريض فقط.

en: Widgets Title Font
ar: نوع خط عناوين الودجات

en: Widgets Title Font Color
ar: لون خط عناوين الودجات

en: Copyright Text
ar: نص حقوق النشر

en: Hover/Active
ar: مؤشّر عليها/فعّالة

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Articles
ar: المقالات

en: Joined
ar: انضم

en: Header Menu 1
ar: قائمة الترويسة 1

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: Manage your menus in the %sMenus screen%s.
ar: إدارة القوائم في %sشاشة القوائم%s.

en: Performance
ar: الأداء

en: Default image
ar: الصورة الافتراضية

en: Slide %s
ar: الشريحة %s

en: No more products to load
ar: لا يوجد المزيد من المنتجات لعرضها

en: Button Background Color
ar: لون خلفية الزر

en: Type 5
ar: النوع 5

en: Links Type
ar: أنواع الروابط

en: Featured Image Radius
ar: قطر محيط الصورة البارزة

en: Image Border Radius
ar: قطر حدود الصورة

en: Position
ar: الموضع

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ar: هذا المتجر مصنوع بغرض التجريب فقط، لن يتم تنفيذ أي طلبات.

en: Store Notice
ar: إشعار المتجر

en: Height
ar: الارتفاع

en: Width
ar: العرض

en: Categories Elements
ar: عناصر التصنيفات

en: Functionality Options
ar: إعدادات الميزات

en: Product Elements
ar: عناصر المنتجات

en: Search Through Criteria
ar: شروط البحث

en: Boundless Image
ar: صورة دون حدود

en: Content Area Shadow
ar: ظل منطقة المحتوى

en: Accent
ar: العنصر البارز

en: Text Active
ar: نصّ العنصر الفعّال

en: Text Initial
ar: نص العنصر الرئيسيّ

en: Excerpt Font Color
ar: لون خط المقتطف

en: Excerpt Font
ar: نوع خط المقتطف

en: Posts Title Font Color
ar: لون خط عنوان المقالات

en: Meta Font Color
ar: لون خط قسم الميتا

en: Text Color
ar: لون الخط

en: Horizontal Offset
ar: التباعد الأفقي

en: Top Offset
ar: التباعد من الأعلى

en: Card Shadow
ar: ظل البطاقة

en: Bottom Offset
ar: التباعد من الأسفل

note: translators: % refers to the number of reviews, when more than 1
en: % Reviews
ar: % مراجعات

note: translators: text for one review
en: 1 Review
ar: مراجعة واحدة

note: translators: text for one review
en: 1 Comment
ar: تعليق واحد

en: More
ar: المزيد

en: Shadow
ar: ظل

en: Reply
ar: رد

en: Border
ar: إطار

en: Mobile Menu
ar: قائمة الهاتف المحمول

en: Cart
ar: سلة المشتريات

en: Icon Badge
ar: إشارة الأيقونة

en: Checkout Page
ar: صفحة الدفع

en: HTML
ar: كود HTML

en: You can add here some arbitrary HTML code.
ar: يمكنك إضافة كود HTML افتراضيّ هنا.

en: Icons Border Color
ar: لون حدود الأيقونة

en: Icons Background Color
ar: لون خلفية الأيقونة

en: Solid
ar: لون معبّأ

en: Official
ar: رسميّ

en: Icons Spacing
ar: التباعد بين الأيقونات

en: Icons Size
ar: حجم الأيقونات

en: Modal Background
ar: خلفية القسم

en: Live results
ar: النتائج المباشرة

en: Icon Size
ar: حجم الأيقونة

en: Trigger
ar: زر التفعيل

en: Button
ar: زر

en: Hover Effect
ar: تأثيرات التأشير

en: Custom
ar: مخصص

en: Size
ar: الحجم

en: Ghost
ar: خفيّ

en: Right Side
ar: الطرف اليمين

en: Left Side
ar: الطرف اليسار

en: Reveal From
ar: اتجاه العرض

en: Side Panel
ar: اللوحة الجانبية

en: Min Height
ar: قيمة الارتفاع الأدنى

en: Menu 2
ar: القائمة 2

en: Menu 1
ar: القائمة 1

en: Enabling this option will make the menu to stretch and fit the width of its parent column.
ar: تفعيل هذا الخيار سيجعل القائمة ممتدة على عرض العمود كاملاً.

en: Stretch Menu
ar: مدّ القائمة

en: Items Height
ar: ارتفاع العناصر

en: Select menu...
ar: اختيار قائمة...

en: Select Menu
ar: اختيار قائمة

en: You don't have a menu yet, please create one here &rarr;
ar: لم تنشئ قائمة بعد، يرجى إنشاء قائمة من هنا &rarr;

en: Margin
ar: الهامش الخارجي

en: Rounded
ar: دائرية

en: Cart Page
ar: صفحة السلة

en: Card Border
ar: حدود البطاقة

en: Meta Font
ar: خط الميتا

en: We strongly recommend you to activate the
ar: ننصح جداً بتفعيل

en: Thanks for installing Blocksy, you rock!
ar: نشكرك على تنصيب قالب بلوكسي، أنت رائع!

en: Updated Date
ar: تاريخ التحديث

en: Published Date
ar: تاريخ النشر

en: Skip to content
ar: التجاوز إلى المحتوى

en: Meta Elements
ar: عناصر الميتا

en: Offcanvas
ar: خارج حدود العرض

en: Bottom Row
ar: السطر السفليّ

en: Middle Row
ar: السطر الأوسط

en: Top Row
ar: السطر العلويّ

en: by %s
ar: من طرف %s

en: Next
ar: التالي

en: Prev
ar: السابق

en: Posts
ar: المقالات

en: Chose in which post types do you want to perform searches.
ar: اختر أنواع المقالات التي تريد البحث فيها.

en: Site Tagline Color
ar: لون سطر وصف الموقع

en: Site Title Color
ar: لون خط عنوان الموقع

en: Site Tagline Visibility
ar: ظهور سطر الوصف

en: Container Background
ar: خلفية الحاوية

en: Post Structure
ar: بنية المقالات

en: Blog Title
ar: عنوان المدونة

en: Label
ar: التسمية

en: Site Tagline Font
ar: نوع خط سطر وصف الموقع

en: Site Tagline
ar: سطر وصف الموقع

en: Image Width
ar: عرض الصورة

en: Below Title
ar: تحت العنوان

en: Above Title
ar: فوق العنوان

en: Image Location
ar: موضع الصورة

en: Content Area Background
ar: لون خلفية منطقة المحتوى

en: Page Background
ar: خلفية الصفحة

en: Content Area Style
ar: نوع منطقة المحتوى

en: Inherit
ar: استخدام المعيّن مسبقاً

en: Cover
ar: تغطية

en: Button Font Color
ar: لون خط الزر

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Show Arrow
ar: عرض الأسهم

en: Read More Button
ar: زر قراءة المزيد

en: Outline
ar: مُحدد

en: Wide
ar: واسع

en: Icons Color
ar: لون الأيقونات

en: Right
ar: اليمين

en: Left
ar: اليسار

en: Base Font
ar: نوع الخط الأساسي

en: Site Title
ar: عنوان الموقع

en: Typography
ar: أنواع الخطوط

en: None
ar: بدون

en: Heading 6 (H6)
ar: عنوان 6 (H6)

en: Heading 5 (H5)
ar: عنوان 5 (H5)

en: Heading 4 (H4)
ar: عنوان 4 (H4)

en: Heading 3 (H3)
ar: عنوان 3 (H3)

en: Heading 2 (H2)
ar: عنوان 2 (H2)

en: Heading 1 (H1)
ar: عنوان 1 (H1)

en: Gutenberg
ar: غوتينبرغ

en: Enhanced Grid
ar: شبكة عناصر محسّنة

en: Title Font
ar: نوع خط العناوين

en: Font
ar: الخط

en: Date Format
ar: صيغة التاريخ

en: Preformatted
ar: مهيأ مسبقاً

en: Divider
ar: مُقسّم

en: A new and innovative way of building WordPress pages visually. No designer or developer skills required. The only tools you'll need to master are clicks and drags.
ar: طريقة جديدة وعصرية لبناء صفحات وردبريس بطريقة تعتمد على العناصر المرئيّة. لا حاجة لمهارات خاصة في التصميم أو البرمجة. كل ما تحتاجه هو النقر والسحب والإفلات.

en: Theme
ar: القالب

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: Comment navigation
ar: تصفّح التعليقات

note: translators: % refers to the number of comments, when more than 1
en: % Comments
ar: % تعليقات

en: One comment
ar: تعليق واحد

en: No comments yet
ar: لا تعليقات حتى الآن

en: Add Comment
ar: أضف تعليقًا

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Name
ar: الاسم

en: Cancel Reply
ar: إلغاء الرد

en: Leave a Reply
ar: اترك ردّاً

en: %sSorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.%s
ar: %sعذرًا، لم تتطابق النتائج مع بحثك. يرجى إعادة المحاولة بكلمات مفتاحية مختلفة.%s

en: Your comment is awaiting moderation.
ar: تعليقك بانتظار الموافقة.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s / %2$s
ar: %1$s | %2$s

en: Show more
ar: عرض المزيد

en: Add widgets here.
ar: إضافة ودجات هنا.

en: On
ar: في

en: By
ar: بواسطة

note: translators: placeholder here is the actual PHP version.
en: Blocksy requires at least PHP version 5.7.0. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ar: يتطلب قالب بلوكسي نسخة PHP 5.7.0 على الأقل. موقعك يعمل الآن على النسخة %s. يرجى الترقية والمحاولة مرة أخرى.

en: Extensions
ar: الملحقات

en: Form Elements
ar: عناصر الاستمارات

en: Social Network Accounts
ar: حسابات مواقع التواصل الإجتماعيّ

en: Visitor Engagement
ar: تفاعل الزوار

en: Single Product
ar: منتج واحد

en: Author Page
ar: صفحة الكاتب

en: Blog Posts
ar: مقالات المدونة

en: Post types
ar: أنواع المقالات

en: Footer
ar: التذييل

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Vertical
ar: عمودي

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Breadcrumbs
ar: مسار التصفح

en: Page Elements
ar: عناصر الصفحة

en: Star Rating Color
ar: لون تقييم النجوم

en: Sale Badge
ar: شارة "تنزيلات"

en: Star Rating
ar: تقييم النجوم

en: Sort by price (desc)
ar: الترتيب حسب السعر (تنازليّ)

en: Sort by price (asc)
ar: الترتيب حسب السعر (تصاعديّ)

en: Sort by most recent
ar: الترتيب حسب الأحدث

en: Average rating
ar: متوسط التقييمات

en: Popularity (sales)
ar: الشعبية (عدد مرات المبيع)

en: Default sorting (custom ordering + name)
ar: الترتيب الافتراضي (ترتيب مخصص + ترتيب حسب الاسم)

en: How should products be sorted in the catalog by default?
ar: كيف يجب أن يكون الترتيب الافتراضي في قائمة المنتجات؟

en: Default product sorting
ar: ترتيب المنتجات الافتراضيّ

en: Show subcategories & products
ar: إظهار التصنيفات الفرعية والمنتجات

en: Show subcategories
ar: إظهار التصنيفات الفرعيّة

en: Choose what to display on product category pages.
ar: اختر ما يجب عرضه على صفحات تصنيفات المنتجات.

en: Category display
ar: عرض التصنيف

en: Show categories & products
ar: عرض التصنيفات والمنتجات

en: Show categories
ar: عرض التصنيفات

en: Choose what to display on the main shop page.
ar: اختر ما يجب عرضه على الصفحة الرئيسية للمتجر.

en: Show products
ar: عرض المنتجات

en: Shop page display
ar: عرض صفحة المتجر

en: Product Catalog
ar: قائمة المنتجات

en: Number of Posts
ar: عدد المقالات

en: After Comments
ar: بعد التعليقات

en: Before Comments
ar: قبل التعليقات

en: Tags
ar: الوسوم

en: Related Criteria
ar: أسلوب الربط

en: Related Posts
ar: مقالات مشابهة

en: Post Title
ar: عنوان المقالة

en: Posts Navigation
ar: تصفّح المقالات

en: Box Type
ar: نوع الصندوق

en: Author Box
ar: صندوق الكاتب

en: Bottom Box Spacing
ar: المسافة الفاصلة أسفل الصندوق

en: Top Box Spacing
ar: المسافة الفاصلة أعلى الصندوق

en: Share Networks
ar: أزرار المشاركة

en: Bottom
ar: أسفل

en: Top
ar: أعلى

en: Box Location
ar: موضع الصندوق

en: Share Box
ar: صندوق المشاركة

en: Post Elements
ar: عناصر المقال

en: Sidebar Position
ar: موضع الشريط الجانبيّ

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبيّ

en: Header Menu 2
ar: قائمة الترويسة 2

en: Sample text
ar: عينة نص تجريبيّ

en: Social Icons
ar: أيقونات مواقع التواصل الإجتماعيّ

en: Footer Menu
ar: قائمة التذييل

en: Search Page
ar: صفحة البحث

en: Pages
ar: الصفحات

en: Color scheme
ar: مجموعة الألوان

en: Wide Alignment Offset
ar: تباعد محاذاة عريض

en: Narrow Container Max Width
ar: العرض الأقصى للحاويات الضيقة

en: Content Area Spacing
ar: المسافات الفاصلة لمنطقة الحاوية

en: Maximum Site Width
ar: العرض الأقصى للموقع

en: Container Inner Spacing
ar: المسافات الفاصلة الداخلية للحاوية

en: Shape Background Color
ar: لون أشكال الخلفية

en: Circle
ar: دائرة

en: Square
ar: مربع

en: Button Shape
ar: شكل الزر

en: Scroll to Top
ar: التمرير إلى الأعلى

en: Title Font Color
ar: لون الخط في العناوين

en: Sticky Sidebar
ar: شريط جانبيّ مثبّت

en: Separate Widgets
ar: فصل الودجات

en: Widgets Vertical Spacing
ar: التباعد العموديّ للودجات

en: Sidebar Gap
ar: الفراغ بين الشريط الجانبي والمحتوى

en: Sidebar Width
ar: عرض الشريط الجانبيّ

en: Image Overlay Color
ar: لون صورة التغطية

en: Change Image
ar: تغيير الصورة

en: Select Image
ar: تحديد صورة

en: Custom Image
ar: صورة مخصصة

en: This is where you can add new products to your store.
ar: يمكنك إضافة منتجات جديدة لمتجرك هنا.

en: Description
ar: الوصف

en: Home
ar: الرئيسية

en: Products
ar: المنتجات

en: Content Alignment
ar: محاذاة المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Border Radius
ar: نصف قطر الحدود

en: Open in new tab
ar: فتح في علامة تبويب جديدة

en: Download
ar: تحميل

en: Large
ar: كبير

en: Medium
ar: متوسط

en: Small
ar: صغير

en: Text
ar: نص

en: Background
ar: الخلفية

en: Badge Color
ar: لون العلامة

en: Search
ar: بحث

en: Modal
ar: مربع التنبيه

en: Dropdown Top Offset
ar: المسافة الفاصلة العلوية للقائمة المنسدلة

en: Opacity
ar: الشفافية

en: Inner Reveal
ar: الظهور من الداخل

en: Dropdown Options
ar: خيارات القائمة المنسدلة

en: Items Divider
ar: فاصل العناصر

en: Items Spacing
ar: المسافات بين العناصر

en: Type 4
ar: النوع 4

en: Icon Color
ar: لون الأيقونة

en: Default
ar: افتراضيّ

en: Type 3
ar: النوع 3

en: Top Level Options
ar: خيارات القائمة الرئيسية

en: Menu
ar: القائمة

en: Logo
ar: الشعار

en: Bottom Border
ar: الحدّ السفليّ

en: Top Border
ar: الحدّ العلويّ

en: General Options
ar: خيارات عامة

en: Visibility
ar: الظهور

en: Container Width
ar: عرض الحاوية

en: Card Inner Spacing
ar: المسافة الفاصلة الداخلية للبطاقة

en: Card Background Color
ar: لون خلفية البطاقة

en: Cards Gap
ar: المسافة بين البطاقات

en: Type 2
ar: النوع 2

en: Type 1
ar: النوع 1

en: Desktop
ar: الحواسيب

en: Mobile
ar: الهاتف المحمول

en: Avatar Size
ar: حجم الصورة الشخصية

en: Underline
ar: تحته خط

en: Comments
ar: التعليقات

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Author
ar: الكاتب

en: Tablet
ar: الأجهزة اللوحية

en: Post Meta
ar: تفاصيل المقال

en: Length
ar: الطول

en: Excerpt
ar: المقتطف

en: Excerpt Color
ar: لون خط المقتطف

en: Image Ratio
ar: أبعاد الصورة

en: Featured Image
ar: الصورة البارزة

en: Heading tag
ar: وسم الترويسة

en: Card Elements
ar: عناصر البطاقة

en: Boxed
ar: داخل صندوق

en: Card Type
ar: نوع البطاقة

en: Grid
ar: شبكة

en: Simple
ar: بسيط

note: translators: placeholder here means the actual structure title.
en: Set the %s entries default structure.
ar: ضبط %s كأسلوب عرض افتراضيّ.

note: translators: placeholder here means the actual structure title.
en: %s Structure
ar: عرض %s

en: Site Background
ar: خلفية الموقع

en: Button Color
ar: لون الزرّ

en: Global Colors
ar: اللون الافتراضيّ

en: Colors
ar: الألوان

en: Radio & Checkbox
ar: اختيار واحد أو متعدد

en: Active
ar: فعّال

en: Textarea Height
ar: ارتفاع منطقة النص

en: Layout
ar: التخطيط

en: Search Results
ar: نتائج البحث

note: translators: post title
en: Previous %s
ar: ال%s السابقة

note: translators: post title
en: Next %s
ar: ال%s التالية

en: Off Canvas
ar: المخفيّة

en: Container Min Height
ar: الارتفاع الأدنى للحاوية

en: Core
ar: نواة النظام Core

en: Pagination
ar: تعدد الصفحات

en: Newer Comments &rarr;
ar: تعليقات أحدث &larr;

en: &larr; Older Comments
ar: &rarr; تعليقات أقدم

en: Meta
ar: ميتا

en: Shop
ar: المتجر

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Dropdown Font Color
ar: لون خط القائمة المنسدلة

en: Text Alignment
ar: محاذاة النص

en: Border Size
ar: حجم الحدود

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Focus
ar: تركيز

en: Modern
ar: عصري

en: Classic
ar: تقليدي

en: Border Color
ar: لون الحدود

en: Hover
ar: التأشير

en: Font Color
ar: لون الخط

en: Design
ar: تصميم

en: Pagination Top Spacing
ar: المسافة أعلى منطقة ترقيم الصفحات

en: Infinite Scroll
ar: تمرير لانهائي

en: Load More
ar: تحميل المزيد

en: Next/Prev
ar: السابق/التالي

en: Standard
ar: قياسي

en: Pagination Type
ar: أسلوب تصفّح الصفحات

en: Initial
ar: مبدئي

en: Cards Reveal Effect
ar: تأثير عرض البطاقات

en: General
ar: عام

en: Lazy Load Images
ar: تحميل الصور المتأخّر

en: Page Title
ar: عنوان الصفحة

en: Right Sidebar
ar: الشريط الجانبي الأيمن

en: Left Sidebar
ar: الشريط الجانبي الأيسر

en: Normal Width
ar: عرض عاديّ

en: Narrow Width
ar: عرض ضيّق

en: Inherit from customizer
ar: استخدام الافتراضيّ

en: Page Structure
ar: بنية الصفحة

en: Header
ar: الترويسة

en: Go to top
ar: العودة لأعلى

en: Title
ar: العنوان

note: Translators: %s is the theme name.
en: %s Settings
ar: إعدادات %s

en: No more posts to load
ar: لا يوجد المزيد من المقالات لعرضها

en: Website
ar: الموقع

en: Search products&hellip;
ar: بحث في المنتجات&hellip;

en: Search for:
ar: البحث عن:

[ctx: placeholder]
en: Search
ar: بحث

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try to search for something else?
ar: يبدو أنه لم يتم العثور على محتوى في هذا العنوان. هل ترغب بالبحث عن شيء آخر؟

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ar: عذراً، لا يمكن إيجاد تلك الصفحة.

en: This way you will have access to custom extensions, demo templates and many other awesome features
ar: سيمكّنك هذا من الوصول إلى الإضافات المخصصة، القوالب الجاهزة، والكثير من الميزات الأخرى الرائعة.

en: Blocksy Companion
ar: إضافة بلوكسي المرفقة

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ar: ليس لديك الصلاحيات اللازمة لدخول هذه الصفحة.

en: Disabled
ar: مُعطّل

en: Read More
ar: اقرأ المزيد

en: Subtotal
ar: المجموع الجزئي

en: Facebook
ar: فيسبوك

en: LinkedIn
ar: لنكدين

en: Quantity
ar: كمية
